Неформална мрежа еколошки освешћених
удружења, компанија и појединаца
ЗЕЛЕНА ИСКРА СРБИЈА
Србија, Рума 22400, ул. Главна 196, тел. +381 60 75 222 95
мејл: zelena.iskra9@gmail.com
мејл: zelena.iskra@yahoo.com
Зоран Митровић, mob. +381 60 57 222 95
Иницијативу за оснивањем Неформалне мреже еколошки освешћених удружења, компанија и појединаца „Зелена ИСКРА Србија“ покренуо је Зоран Митровић уз помоћ и подршку великог броја добрих људи који су несебично поделили своја знања и искуства како би се покренуо пројекат за оживљавање села по моделу суживота са природом.
Како се родила идеја:
Провео сам пуних 47 година у извиђачкој организацији у којој сам прошао кроз скоро све програме и функције. Сваке године смо организовали летње кампове и тако смо обилазили нашу домовину где смо имали прилике да се лично уверимо у процес уништавања и гашења огњишта у многим селима. Пролазећи кроз напуштена села сретали смо понекад по неку старину заборављену и од државе и од родбине у чијем се оку огледала и туга и радост у сусрету са децом. То ме је нагнало да поченем да размишљам о дубини тог проблема и о његовом решењу. Почео сам интезивно да се бавим истраживањем тог феномена 2004. и од тада па све до сада су ми на том путу помагали људи добре воље којих је до сада више од хиљаду. Било је ту и сељака и мајстора и проналазача и професора, доктора, адвоката, еколога, планинара и ентузијаста разних профила. Свима њима је идеја о оживљавању села побудило сјај у оку и мисао како још увек има шансе да се поправи чињенично стање ...
Зоран Митровић
чувар ватре
ИДЕЈА ПРОЈЕКТА
Неформална мрежа еколошки освешћених удружења, компанија и појединаца „Зелена ИСКРА Србија“ покреће пројекат изградње самоодрживих заједница по принципима традиционалне органске производње а који имају за један од циљева оживљавање села кроз побуђивање постојећих ресурса.
Прва етапа пројеката самоодрживих заједница подразумева насељавање минимум 5 породица на територију Старе планине, општина Књажевац, док је за самоодрживост неопходно умрежити 6-10 таквих заједница. Да би све функционисало како треба, пре свега, сви заинтересовани који се пријаве са жељом да буду део овог пројекта проћи ће прво кроз тренинг центар. Са друге стране осмишљено је преко 70 пројеката по систему крауфандинг улагања намењених превасходно нашој дијаспори која је, чини нам се, најзаинтересованија за опстанак и села и Србије али и могућности да кроз систем оживљавања села остваре и добит за себе и своју породицу а притом обезбедити себи и својим ближњима здраву, органски узгајану храну, место за одмор или нешто треће ...
ТРЕНИНГ ЦЕНТАР
Намена ТЦ је да информише, припреми и обучи будуће учеснике у пројекту.
За изградњу првог ТЦ неопходно је купити:
У току програма обуке треба адаптирати објекте које ће мо добити од локалне самоуправе на кориштење (школа, месна заједница, дом културе, земљорадничка задруга, …), за потребе будућих мини погона.
У току програма обуке треба адаптирати објекте који су у етно стилу старе србске архитектуре који ће се користит као етно-музеји.
Поред оних који се буду пријавили за учешће у тим камповима планиране су и радне акције као и низ друштвених активности које имају за циљ да оплемене боравак и живот у заједници, а то су ликовне колоније, драмске колоније, извиђачки кампови за младе и слично … За шта треба припремити поред смештајних капацитета и храну и репро материјал за радионице.
Наши клубови у расејању ће одабрати у свакој држави, за почетак, по један сабирни центар где ће долазити производи из Србије за све сараднике, партнере, учеснике и чланове у пројекту и где ће се хуманитарно прикупљати половна и нова опрема и алати за формирање заједница. Ти сабирни центри ће уједно вршити и дистрибуцију наших производа за наше чланове по принципу снабдевања храном на крућни праг.
За потребе транспорта опреме и људи неоходно је обезбедити у старту: теренско возило (1) због неприступачности терена, комби за превоз робе и људи (2).
ТРЕНИНГ ЦЕНТАР има за циљ да припреми будуће учеснике у пројекту за насељавање и упозна их са обевазама које их чекају. Тако ће будући учесници имати прилике да сагледају све сегменте пројекта и да изаберу оне који им одговарају али ће и нама дати квалитетнију слику будућих учесника како би смо што квалитетније саставили сваку заједницу од 5 породица и извршили њихову селекцију у зависности од њиховог интересовања као и процену њихових психо-физичких способности. Велика већина тренера и инструктора биће волонтерски ангажована али за неке треба планирати надокнаде.
Дакле за потребе ТЦ неопходно је обезбедити смештајне капацитете у облику четворокреветних вајата (20) за које је неопходно обезбедити репро материјал, а изградња ће се одвијати у склопу програма волонтерских радних акција уз ангажовање плаћених професионалних инструктора.
Кућа је намењена за координатора ТЦ и његову породицу.
Вајати (15) за сваку породицу у току обуке.
Вајати (3) за инструкторе.
Вајати (2) за госте и инвеститоре.
Извиђачке бачије (10) за акцијаше-волонтере.
Извиђачке бачије (3) за мајсторе.
Извиђачке бачије (2) за теренске инструкторе.
Извиђачке бачије (5) за активности и друштвене радионице.
Извиђачке бачије (10) за школе у природи и за децу из расејања
ПРИМЕР - (Вредност кућа се креће од 2-20.000 е)
Вредност куће је око 10.000 е + адаптација до 10.000 е = 20.000 е
Вредност земље је око 1.000 е/ха х 65 ха = 65.000 е
Вредност материјала за вајат је 5.000 е х 20 = 100.000 е (без инсталација)
Вредност материјала за извиђачке бачије је 500 е х 30 = 15.000 е
Вредност материјала монтажних објеката за радионицу и магацин 20.000 е
Акције у клубовима из расејања:
Радионице:
За све је неопходно прво урадити пермакултурни дизајн будућег ТЦ а потом и сваког домаћинства посебно у склопу пројектних планова.
Претплатите се на наш билтен да бисте добили ексклузивне понуде!
Thank you for subscribing!
Have a great day!